خانه سردفتر
 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
[ پنجشنبه سی ام خرداد ۱۳۹۲ ] [ 9 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]

بسمه تعالي

رياست محترم کانون سردفتران و دفترياران

سلام عليکم ، احتراما ، باستحضار ميرساند در تعرفه جديد حق التحرير دفاتر اسناد رسمي سوالات و ابهاماتي بشرح ذيل مطرح ميباشد که جهت طرح در کميسيون وحدت رويه اعلام مي گردد:

1- آيا بند ج تعرفه كه با عنوان ساير خدمات ثبتي بيان شده است حق الزحمه محسوب مي گردد يا حق التحرير؟ و مشمول كسر 40 در صد هستند يا خير؟

2- نسبت به تصوير مصدق ضمائم استعلام ثبتي موضوع بند 299 مجموعه بخشنامه هاي ثبتي حق الثبت تعلق ميگيرد يا خير و در صوت مثبت بودن پاسخ در دفتر آمار عمل خواهد شد يا خير ؟

3- حق التحرير اسناد واگذاري امتيازات تلفن و موبايل و پروانه ها و آب و برق و گاز و داروخانه و معدن و مشابه آنها مشمول بند 2 مي باشد يا بند 3؟

4- حق الثبت تصديق كپي اسناد و مدارك دفترخانه 5000 ريال است يا 2000ريال؟

5- با توجه به اينكه دريافت همه مبالغ از جمله مبالغ جزئي با pos عملا امكان پذير نيست و قطعي شبكه هم بيش از حد معمول مي باشد و چون تبصره 7 هم متضمن و مفهم اختيارمي باشد ، همچنين نظر به راي شماره 196-3/4/1386 ديوانعدالت اداري داير بر اختيار سردفتر در نحوه وصول حق التحرير آيا دريافت حق التحرير و در آمد ساير خدمات با دستگاه كارت خوان اختياري است يا خير؟

6- چنانچه اسناد غير مالي مثل رضايت و وصيت و تقسيم نامه وغيره با ذكر مبلغ در متن آنها به مالي تبديل شوند تحرير آنها چگونه وصول خواهد شد؟

7- آيا تعرفه استعلام شامل اعلاميات دفترخانه به مراجع قانوني و اداره ثبت هم مي شود؟

8- مفهوم متعهد سند ، مندرج در تبصره 2 چيست ؟

با تشکر جامعه سردفتران و دفترياران آذربايجان شرقي

بسمه تعالی

به : جامعه محترم سردفتران و دفتریاران استان آذربایجان شرقی

از : دفتر حقوقی و حمایت قضائی کانون سردفتران و دفتریاران

با سلام

احترماً بازگشت به نامه شماره 99 مورخ 22/05/1390 موضوع در دفتر حقوقی کانون مطرح و نظریه دفتر مذکور به شرح ذیل اعلام می گردد

1) با عنایت به تعریف حقوقدانان از حق التحریر که آنرا ناظر به حقی برای تحریر سند ( نوشتن و مکتوب نمودن سند ) تعربف نموده اند خدمات ثبتی موضوع بند ج از شمول تعریف حق التحریر خارج و حق الزحمه تلقی می گردد

2) حق الثبت گواهی برابری فتوکپی با اصل آن طبق بخشنامه شماره152564/88 مورخ09/09/88 سازمان ثبت اسناد و املاک کشور 2000 ریال میباشد

3) حق التحریر صلح امتیازات آب و برق و گاز و تلفن مشمول بند سوم از قسمت اول بخشنامه حق التحریر(سایراسناد مالی)می باشد

4) پاسخ به شرح بند2 است

5) دریافت مبالغ مندرج در بخشنامه حق التحریر از طریق سیستم POS در دفاتر اسناد رسمی بلامانع است

6) تعرفه اسناد تعهد اقرار و وصیت در صورتی که مالی تلقی گردد مطابق قسمت اخیر بند سوم بخشنامه حق التحریر(اسناد مالی)محاسبه میگردد

7) مطابق قسمت14 بند ج تعرفه حق التحریر صرفاًتهیه استعلام برای هر یک از ادارات مستلزم دریافت مبلغ50000 ریال حق الزحمه است

8) متعهد سند مندرج در تبصره 2 تعرفه حق التحریر ناظر به تمامی اطراف اسناد اعم از مالی و غیر مالی است که بنحوی در سند تعهد میسپارند مستنداً به رای وحدت رویه که طبق بخشنامه شماره 31876/50-و-ر مورخ 15/10/86 ابلاغ شده است

دفتر حقوقی و حمایت قضائی کانون سردفتراو و دفتر یاران


[ سه شنبه بیست و نهم آذر ۱۳۹۰ ] [ 18 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]
تعهدنامه مخصوص بازپرداخت تسهیلات دریافتی از صندوق رفاه

تنظیم اسناد فرم های تعهدنامه مخصوص بازپرداخت تسهیلات دریافتی از صندوق رفاه- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بلامانع است.

به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، با بررسی های صورت گرفته از سوی کمیسیون بررسی و اصلاح قوانین دفتر حقوقی کانون سردفتران و دفتریاران، نهایتا نظریه مشورتی این کمیسیون به این شرح اعلام شد.

"صدور بخشنامه ای براساس خواسته ریاست محترم صندوق دانشجویان وزارت درمان، بهداشت و آموزش پزشکی و توصیه به همکاران برای تنظیم اسناد تعهد فرم های ارایه شده و دقت در متن آنها بنظر بلامانع می باشد."

 برای مشاهده متن تعهد به نشانی اینترنتی http://www.notary.ir/default.aspx?page=NewsItemShow&app=News&PageNumber=&docParId=11589&docId=14079مراجعه نمایید.

[ سه شنبه سی ام فروردین ۱۳۹۰ ] [ 8 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]
آراء جدید کمیسیون وحدت رویه در شهریور ماه 1389

به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، در دو رای جدید کمیسیون وحدت رویه در شهریور ماه سال جاری (1389) به موارد ذیل پاسخ داده شده است:
 
- با توجه به استفتاء بعمل آمده از مقام معظم رهبری، آیا تنظیم وکالتنامه نسبت به اموال و املاک جهت فروش در حالیکه مال یا ملک مذکور در رهن است امکان پذیر است یا خیر؟
 
- اخیرا بانک های مرتهن طی مکاتباتی با دفاتر اسناد رسمی درخواست صدور و ابلاغ اخطاریه به راهنین و بدهکاران سند رهنی جهت پرداخت اقساط معوقه را داشته که برخی از دفاتر خواسته بانک را اجابت و برخی به لحاظ عدم وجود مستند از درخواست بانک استنکاف می نمایند. خواهشمند است ارشاد فرمایید آیا درخواست بانک و اجابت آن مجوزقانونی دارد یا خیر؟
 
جهت اطلاع بیشتر به نشانی اینترنتی http://www.notary.ir/default.aspx?page=NewsItemShow&app=News&PageNumber=&docParId=11589&docId=13663 مراجعه فرمایید.
[ پنجشنبه بیست و پنجم شهریور ۱۳۸۹ ] [ 8 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]
به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، در شش رای جدید کمیسیون وحدت رویه در تیر ماه سال جاری (1389) به موارد ذیل پاسخ داده شده است:
 
-     " آیا در راستای اجرای طرح های تملیک شهرداری و دولت، چنانچه صاحب حق سرقفلی و کسب و پیشه و تجارت بخواهد حق خود را بدون حضور مالک ملک به شهرداری یا نهاد دولتی صلح و منتقل نماید آیا دفتر اسناد رسمی می تواند بدون حضور مالک مبادرت به تنظیم سند نماید؟"
-     " آیا بند (ج) ماده یک قانون تسهیل تنظیم اسناد و عدم تکلیف به وصول گواهی مالیاتی موضوع ماده 187 در صورت درخواست متعاملین شامل گواهی مالیاتی موضوع ماده 35 قانون مالیات های مستقیم نیز می گردد؟"
-     "نظر به اینکه مالک ملک یا منافع یا اموال در زمان حیات خود مبادرت به انتقال مال یا ملک یا حقوق صنفی مذکور به صورت عادی نموده و پس از فوت وی، خریدار با مراجعه به مرجع قضایی صالح مبادرت به اخذ حکم مبنی بر الزام به تنظیم سند رسمی علیه قایم مقام و ورثه وی نموده است، آیا سردفتر هنگام تنظیم سند در اجرای دادنامه مذکور ملزم به اخذ گواهی مالیات بر ارث می باشد یا خیر؟"
-          " مغایرت تاریخ صدور ذیل اسناد تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی"
-     " در مورد دستور موضوع تبصره یک ماده 4 آیین نامه قانون تسهیل تنظیم اسناد مبنی بر اینکه دفاتر اسناد رسمی بر خلاف قانون، مکلف به استعلام از ادارات مسکن و شهر سازی گردیده اند، آیا اگر شهرداری گواهی نماید که پلاک، داخل محدوده قانونی شهر است و یا از جهاد کشاورزی استعلام گردید، آیا موضوع استعلام مذکور منتفی خواهد بود یا خیر؟"
-     " آیا ماشین آلات راهسازی و کشاورزی و معدنی از قبیل تراکتور، لودر، کمباین، گریدر، بلدیزر و غیره هنگام نقل و انتقال مشمول ماده یک و تبصره های 2 و 3 ماده 19 قانون اصلاح بیمه اجباری مسوولیت دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی مصوب 1387 می گردد و آیا نیاز به ارایه بیمه نامه شخص ثالث و درج شماره آن در سند می باشد یا خیر؟"
 
متن این آراء به شرح ذیل است:
برای اطلاع بیشتربه نشانی ایترنتی زیر مراجعه فرمایید.
[ یکشنبه سیزدهم تیر ۱۳۸۹ ] [ 23 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]
برای اطلاع بیشتر به نشانی ایترنتی http://www.notary.ir/default.aspx?page=NewsItemShow&app=News&PageNumber=1&docParId=11589&docId=13265 مراجعه فرمایید.
[ دوشنبه بیست و چهارم خرداد ۱۳۸۹ ] [ 23 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]

پرسش: آیا تنظیم اسناد متفرقه و غیر مالی از قبیل وکالتنامه،رضایتنامه،اقرارنامه،تعهدنامه و مانند آن از نظر مطالبه مدارک دال بر رسیدگی به مشمولیت متولد 1354 به بعد مشمول بند (و) ماده (10) قانون وظیفه عمومی میگرددیا خیر؟

رأی: بند (و) ماده (10) قانون وظیفه عمومی ناظر به هرگونه نقل و انتقال غیر قهری اموال در دفاتر اسناد رسمی میباشد. لذا برای تنظیم اسناد غیرمالی از قبیل وکالتنامه،رضایتنامه،اقرارنامه،تعهدنامه و .... که اموال بطور مستقیم نقل و انتقال نمی شود، رعایت بند مذکور ضرورت ندارد.

بند (3) بخشنامه شماره 31876/50 مورخ 15/10/1386 کانون سردفتران و دفتریاران مؤیده سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به موجب نامه های شماره11721/34 مورخ21/6/1386 و شماره 11717/34 مورخ 12/6/86 اداره کل امور اسناد و سردفتران.

[ پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۸۸ ] [ 11 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]

پرسش:آیا تبصره بند (الف) تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی شامل اسنادی که طرفین آنها بیش از (4) نفر است ولی به وسیله وکیل تنظیم میگردد، میشود یا خیر؟

رأی: تنظیم هرگونه سند اعم از اینکه اصالتاً یا وکالتاً باشد به شرط آنکه طرفین سند بیش از (4) نفر باشند مشمول تبصره بند (الف) تعرفه حق التحریر دفاتر اسناد رسمی موضوع دستورالعمل شماره 14849/3/1 مورخ 16/2/1385 سازمان ثبت اسناد و املاک کشور میگردد.

بند یکم بخشنامه 31876/50 مورخ 15/10/1386 کانون سردفتران و دفتریاران مؤیده سازمان ثبت اسناد و املاک کشور طبق نامه های شماره 11721/34 مورخ 12/6/1386 و شماره 11717/34 مورخ 12/6/86 اداره کل امور اسناد و سردفتران.

[ پنجشنبه یازدهم تیر ۱۳۸۸ ] [ 10 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]

در خصوص سوال دفترخانه 29 كرمانشاه تحت شماره 573 مورخ 13/12/79 بدین شرح مه ( تعهد نامه هائی توسط ادارات و سازمانهای مختلف برای انجام گواهی امضا در اختیار اشخاص قرار داده می شود مبنی بر اینكه چنانچه متعهد به برخی تهعدات عمل ننماید مسئول جبران خسارت وارده می باشد آیا چنین تعهدی قابل گواهی امضا است. بحث و تبادل نظر به عمل آمد و به شرح ذیل اتخاذ تصمیم گردید:

با توجه به ماده 12 آئین نامه قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب 1354 كه تصریح دارد به اینكه مقصود از نوشته های مالی نوشته هایی است كه در آن به طور منجر پرداخت وجه نقدی از طرف امضاء كننده ضمانت یا تعهد شده باشد، با قید جملاتی از قبیل در صورت تخلف از انجام تعهد جبران خسارت وارده را خواهم كرد نوشته مالی محسوب نمی گردد و گواهی امضا این قبیل تعهد نامه ها بلامانع به نظر می رسد. ( 1500/5/ و مورخ 10/5/1379

[ دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 9 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]

در مورد سوال دفترخانه 20 نیشابور بدین شرح ( تنظیم رضایت نامه از طرف برگشت زننده چك كه لاشه چك مفقود شده و برای رفع مشكل از حساب جاری صادره كننده چك تنظیم می گردد و حاكی از عدم ادعای برگشت زننده می باشد و قیدی از مبلغ نیز نمی شود آیا مستلزم پرداخت حق الثبت به میزان وجه چك می باشد با این كه غیر مالی تلقین می گردد ) به شرح ذیل اظهار نظر گردید:

با توجه به این كه هیچ گونه مبلغ در سند و رضایت نامه قید نمی گردد لذا حق الثبت این گونه اسناد مشمل تبصره 2 ماده 50 قانون دفاتر اسناد رسمی است و غیر مالی تلقی می گردد 37099/8-و- و مورخ 25/11/1379

[ دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 8 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]

در خصوص سوال دفترخانه 537 تهران بدین شرح ( تنظیم اسناد برای شوهر خواهر و همسر برادر توسط سردفتر صحیح است یا خیر ؟) به شرح آتی اظهار نظر گردید

با توجه به قسمت اخیر ماده 53 قانون ثبت مسئول دفتر نمی تواند اسناد كسانی را كه با او قرابت نسبی تا درجه چهارم یا سببی تا درحه سوم دارند ثبت نماید. 37098/9- و – و مورخ 25/11/1379

[ دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 8 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]

در مورد سوال دفترخانه 4 كاشمر بدین شرح ( در تبصره اصلاحی ماده 74 قانون شهرداریها قید گردیده دفاتر اسناد رسمی مكلفند قبل از انجام معامله از شهرداری كتباً مفاصاحساب نسبت به عوارض ملك مطالبه نمایند. آیا منظور از معامله منحصراً اسناد قطعی مورد نظر است یا شامل اسناد شرطی رهنی ـ اجاره و غیره هم می گردد؟ ) به شرح آتی اظهار نظر گردید:

اگر با تنظیم سند مالك عین تغییر می كند مفاصاحساب موضوع تبصره ماده 74 قانون شهرداری ها لازم است در غیر این صورت نیاز نیست. 37097/10ـ و ـ مورخ 25/11/1379

[ دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 8 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]

در خصوص نامه دفترخانه 71 تهران بدین شرح ( آیا با پایان كارهای مشروط كه عبارتی مانند نقل و انتقال معتبر نمی باشد و پایان كارهایی كه شهرداری در آنها مدت اعتبار تعیین می نماید می توان تنظیم انتقال نمود یا خیر؟) به شرح ذیل اظهار نظر گردید:

با توجه به اطلاق تبصره 8 ماده 100 قانون شهرداری ها و با در نظر گرفتن مفاد بخشنامه شماره 25/5 مورخ 15/1/76 اداره كل ثبت استان تران. دفاتر اسناد رسمی برای تنظیم اسناد قطعی مكلف به مطالبه و اخذ پایان كار می باشند و قید مدت اعتبار و یا سلب حق نقل و انتقال مالك از طرف شهرداری در گواهی های صادره مانعی برای تنظیم سند قطعی نمی باشد 37100/11ـ و ـ مورخ 25/11/1371)

[ دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 8 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]

در مورد سوال دفترخانه 378 تهران بدین شرح ( هنگام تنظیم سند وصیت تملیكی آیا نیاز به اخذ گواهی دارائی و استعلام ثبت است یا خیر؟) به شرح آتی اظهار نظر گردید:

با توجه به اینكه وصیت جزء معاملات نمی باشد و موصی هر زمان كه اراده كند حق رجوع از وصیت را دارد و همچنین با توجه به نامه شماره 7740/4/30 مورخ 2/8/78 شورای عالی مالیاتی و ماده 31 ایین نامه دفاتر اسناد رسمی مصوب 1317 برای تنظیم اسناد وصیت به شرح فوق مطالبه گواهی موضوع ماده 187 قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 1366 لازم به نظر نمی رسد لیكن استعلام از اداره ثبت برای تعیین مالك ملك ضروری است. 6420/14 ـ و ـ مورخ 18/2/1380

[ دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 8 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]

در خصوص سوال دفترخانه 10 جهرم بدین شرح ( برگ فروش كه سازمان مزایده كننده نسبت به خودروها می دهد می شود معامله انجام داد یا خیر؟) به شرح ذیل اظهار نظر گردید:

صرف ارائه برگ فروش مزایده نمی تواند دلیل برای تنظیم سند انتقال باشد. 19000/15 ـ و ـ مورخ 4/6/1380

[ دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 8 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]

در موردسوال دفترخانه 283 تهران مبنی بر اینكه ( اگر مالك مشاعی قصد انتقال سهم خود را به غیر داشته باشد آیا امضاء و حضور شریك از باب اسقاط حق شفعه لازم و ضروری است یا خیر؟) به شرح آتی اظهار نظر گردید:

در مواردی كه شخصی كه ملك خود را با دیگری شریك می باشد قصد انتقال قدراسهم خود را به غیر دارد هیچ گونه نیازی به كسب موافقت شریك دیگری برای تنظیم سند انتقال لازم به نظر نمی رسد. 30820/17 ـ و ـ مورخ 7/9/1380

[ دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 8 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]

در مورد سوال دیگر دفترخانه 480 تهران مبنی بر اینكه ( اگر در استعلام صادره از اداره ثبت اشاره به استعلام دفترخانه دیگری شده باشد استعلام از دفترخانه قبلی برای انجام یا عدم انجام معامله لازم است یا خیر؟) به شرح آتی اظهار نظر گردید:

با توجه به قسمت اخیر بند 29 مجموعه بخشنامه های ثبتی تا اول مهر 65 استعلام از دفترخانه قبلی لازم و ضروری است. 7400/19ـ و ـ مورخ 17/2/1381

[ دوشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 8 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]

در خصوص سوال دفترخانه 98 تركمنچای تحت شماره 188ـ9/5/8 مبنی بر یانكه ( درتنظیم سند قطعی یا وكالت خودرو اگر خریدار یا وكیل تعهد پرداخت جریمه های احتمالی را بنماید دفترخانه می تواند بدون اخذ گواهی عدم خلاف سند را تنظیم كند یا خیر؟) به شرح ذیل اظهار نظر گردید: 

قبل از تنظیم سند قطعی یا وكالت خودرو سر دفتر تنظیم كننده سند مكلف به اخذ گواهی عدم خلاف وسیله نقلیه مورد انتقال می باشد. 7400/19ـ و ـ مورخ 17/2/1381


[ یکشنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 21 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]

در خصوص سوال دفترخانه 388 تهران بدین شرح ( در صورت اشتباه در مبلغ در ثبت دفتر آیا امكان توضیح و اصلاح آن وجود دارد یا خیر و آیا در صورت اشتباه در ثبت مبلغ سند و توضیح و اصلاح آن، مالك وصول حق الثبت مبلغ اولیه می باشد یا مبلغی كه بعداً طی توضیح اصلاح گردیده است یا خیر؟) به شرح ذیل اظهار نظر گردید:

قبل از امضاء و تكمیل سند با توجه به قسمت اخیر بند 69 مجموعه بخشنامه های ثبتی تا مهر 65 هر گونه اصلاح و توضیح در متن اسناد و ذیل ثبت سند بلامانع است و در خصوص قسمت دوم سوال ملاك وصول حق الثبت، مبلغ واقعی سند كه مورد توضیح قرار گرفته می باشد مشروط به رعایت ماده 56 آئین نامه قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب 1317 14459/21 ـ و ـ مورخ 12/4/1381

[ یکشنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 20 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]

در خصوص سوال دفترخانه 283 تهران بدین شرح ( آیا قید حدود اربعه مورد معامله درخلاصه معامله اسنادی كه بر مبنای صورت مجلس تفكیكی تنظیم می گردد لازم است یا خیر؟) به شرح ذیل اظهار نظر گردید:

با توجه به ماده 104 آیین نامه قانون قید حدود اربعه لازم است. 14459/21 ـ و ـ مورخ 12/4/1381


[ یکشنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 20 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]

در مورد نامه دفترخانه 115 ساری به شماره 41ـ 21/8/80 مبنی بر اینكه ( اگر استعلام از سازمانهای آب و برق میسر نباشد و خریدار تعهد به پرداخت بدهی احتمالی آب و برق را نماید تنظیم سند بلااشكال است یا خیر؟) به شرح آتی اظهار نظر گردید:
چنانچه باظهار متعاملین بهر دلیل دریافت مفاصا حساب میسر نباشد و خریدار تعهد پرداخت بدهی احتمالی آب و برق را نماید تنظیم سند بلااشكال است. 19900/22 ـ و ـ مورخ 2/6/1381

[ یکشنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 20 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]

در مورد سوال دفترخانه 101 محمودآباد بدین شرح ( هنگام تنظیم سند تعهد برای شركتهای سهامی و غیره نیاز به استعلام از اداره ثبت شركتها می باشد یا خیر؟) به شرح ذیل اظهار نظر گردید:
برای تنظیم سند تعهد برای شركتها، نیازی به استعلام از ثبت شركت ها نمی باشد. بدیهی است احزار هویت دارنده حق امضاء در شركت با شخص سردفتر است. 32915/24 ـ و ـ و مورخ 26/9/1381

[ یکشنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 20 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]

در مورد سوال دفترخانه 26 شیروان بدین شرح ( آیا تنظیم وكالت یا رضایت از طرف صغار توسط قیم نیاز به كسب موافقت اداره سرپرستی دارد یا خیر؟) به شرح ذیل اظهارنظر گردید:
در خصوص تنظیم اسناد وكالت و رضایت از جانب قیم نسبت به سهم الارث صغار از دیه یا صلح و سازش نسبت به مقصر یا محكوم علیه، كسب اجازه از مدعی العموم ( داد سرا ) باستناد ماده 1242 قانون مدنی مورد نیاز است. 3215/24/ـ و ـ مورخ 26/9/1381

[ یکشنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 20 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]

در مورد سوال دفترخانه 62 كرمان بدین شرح ( میزان حق الثبت وصیت نامه چقدر است؟) به شرح ذیل اظهار نظر گردید:
در صورتیكه در وصیت نامه ذكر مبلغ شده باشد موضوع با قسمت اخیر بند 454 مجموعه بخشنامه های ثبتی منطبق است و نیز با توجه به تبصره 2 ماده 50 قانون دفاتر اسناد رسمی چنانچه در وصیت نامه مبلغی ذكر نشده باشد حق الثبت آن غیر مالی محاسبه خواهد شد. 11700/26ـ و ـ و مورخ 17/3/1382

[ یکشنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 20 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]

در مورد سوال دفترخانه 7 میانوآب مبنی بر اینكه ( ارگ شركت مالی و اعتباری بنیاد، شركت ملی نفت شركت سعامی بیمه ایران شركت آب و فاضلاب شركت برق و گاز و سایر شركتها دولتی كه قصد تنظیم سند در دفترخانه را دارند نماینده را كه به دفتر خانه معرفی كنند آیا صرف معرفی نماینده برای امضا سند كافی است و یا دارندگان حق امضاء شركتهای مذكور باید سند را امضا نمایند؟ ) به شرح ذیل اظهار نظر گردید: ( 46943/29/ ـ و ـ 3/12/82

با توجه به اینكه موارد مطروحه در سوال از مصادیق ماده 587 قانون تجارت بوده و دارای شخصیت حقوقی حقوق عمومی هستند، چنانچه شركت مطابق قانون تأسیس شده باشد مقام صلاحیت دار در محدوده اختیارات مصرح در اساس نامه می تواند اقدام به معرفی نماینده نسبت به تنظیم و ثبت سند در دفاتر اسناد رسمی نماید.

[ یکشنبه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 20 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]
در مورد سوال دیگر دفتر خانه مذكور مبنی بر اینكه ( مطابق ماده 52 قانون دفاتر اسناد رسمی، واریز وجوه عمومی وصول شده از طریق دفاتر اسناد رسمی مهلت پنج روز در نظر گرفته شده است آیا ماده فوق شامل كلیه هزینه های وصولی از جمله حق الثبت، بدهی بقایای ثبتی، مالیات نقل و انتقال و غیره می شود یا خیر؟ بحث و بررسی لازم به عمل آمد و به شرح ذیل اظهار نظر گردید:

با توجه به دستور العمل شماره 3472/10 مورخ 28/3/69 سازمان ثبت اسناد و املاك كشور، حق الثبت اسناد مالی و بدهی های ثبتی قبل از تنظیم سند ه موجب فیشهای صادره توسط اصحاب معامله به بانك واریز می گردد و مالیات نقل وانتقال نیز طبق تبصره پنج ماده یك قانون وصول مالیات از اتومبیل های غیر سواری مصوب سال 1363 قبل از تنظیم سند بوسیله اصحاب معامله به حساب وزارت امور اقتصادی و دارائی واریز و فیش پرداختی آن به دفتر خانه ارائه می گردد لذا موجبی برای وصول و یا واریز وجوه فوق الذكر برای دفترخانه متصور نمی باشد. ( 12620/4/ و مورخ 20/4/1379 )

[ یکشنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 20 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]
در خصوص این سوال كه ( همانگونه كه نیاز به اخذ كپی شناسنامه موكل در مقام عمل به وكالت نست، آیا در هنگام تنظیم سند قطعی نیاز به اخذ پایان خدمت یا معافیت یا مدارك رسیدگی به وضعیت خدمتی موكل اولیه می باشد یا خیر؟ به شرح زیرا اعلام نظر شد:
(( با توجه به ماده 10 قانون وظیفه عمومی كه نقل و انتقال غیر قهری اموال به طور مستقیم یا غیر مستقیم در دفاتر اسناد رسمی را موكول به ارائه مدارك دال بر رسیدگی به وضعیت مشمولیت مالك دانسته لذا هنگام تنظیم سند قطعی و هر نوع نقل و انتقال نیاز به مطالبه مدارك دال بر رسیدگی وضعیت نظام وظیفه مالك اصلی می باشد بدیهی است اگر در سند رسمی شماره پایان خدمت یا معافیت دائم مالك اصلی قبلاً قید شده باشد نیاز به اخذ فتوكپی پایان خدمت یا معافیت موكل نیست.)) ( 2900/2/ و ـ مورخ 30/1/79)

[ جمعه هجدهم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 18 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]
در خصوص این سوال كه ( آیا در گواهی امضاء با كارت شناسایی می توان انجام گواهی امضاء نمود و اخذ شناسنامه الزامی است؟) به شرح زیر اعلام نظر شد:
(( با توجه به ماده 86 قانون ثبت اسناد و ماده 46 قانون ثبت احوال، فقط شناسنامه های جدید جمهوری اسلامی ایران ملاك احزار هویت می باشد)) ( 2900/2/ و ـ مورخ 30/01/79)

[ جمعه هجدهم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 18 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]
1ـ در خصوص این سوال كه ( آیا برای تنظیم وكالت فروش اتومبیل باید عوارض انتقال به شهرداری پرداخت گردد؟) به این نحوه اعلام نظر شد: (( با توجه به نامه شماره 34/3/1/5437 مورخ 5/8/71 وزارت كشور كه طی 5643/س/2 مورخ 27/11/71 اداره كل امور اسناد به دفاتر ابلاغ گردید، فقط هنگام تنظیم اسناد نقل و انتقال وسیله نقلیه موتوری، عوارض نقل و انتقال شهرداری قابل وصول بوده و مورد مشمول اسناد وكالت نمی باشد)) ( 137120/1/ و ـ و مورخ 13/12/78
[ جمعه هجدهم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ 17 ] [ عمادمحسنی زاده سردفتر 41- اسلامشهر ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ با هدف ارتقاء اطلاعات علمی و بروز رسانی آگاهی های سردفتران محترم از قوانین، بخشنامه های ثبتی، آراء کمیسیون وحدت رویه کانون و هر آنچه که مربوط به تنظیم و صدور اسناد رسمی براساس قوانین جاری کشور می باشد پایه گذاری گردیده است.
امید است که در این راه ضمن بهره برداری از اطلاعات مفید و جامع دوستان که قطعاَ مفید فایده برای کلیه همکاران خواهد بود زمینه ی ایجاد ارتباط و همبستگی بین سران دفاتر، کانون سر دفتران، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فراهم شود و از این طریق برای کلیه عزیزان امکان ایجاد ارتباط با مراجع مذکور و انعکاس مشکلات و درخواست ها و ارائه راهکارهای مناسب و ارتقاء جایگاه و منزلت مجموعه ثبت از جمله سردفتران و دفتریاران محترم میسر شود.
امکانات وب


www.clockma.com

  • دانلود فیلم